pl:Car Terms:T:Turbocharger PL/PL

Glosariusz SEAT

Poznaj terminologię od A do Z.

T

Turbosprężarka

Turbosprężarki zwiększają przepustowość silnika poprzez sprężanie powietrza potrzebnego do spalania. Dzięki zastosowaniu turbosprężarki, moc, moment obrotowy i wydajność mogą być zwiększone w porównaniu z silnikiem wolnossącym o tej samej pojemności skokowej.

Turbosprężarka wykorzystuje do napędu energię zawartą w spalinach. Koło turbinowe znajduje się w strumieniu spalin i napędza koło sprężarki połączone wałem. W tym momencie powietrze zostaje sprężone do nadciśnienia 1,5 bara. Ogrzane w wyniku sprężania powietrze jest zwykle schładzane przez intercooler, a po jego zakończeniu kierowane do komory spalania. Chłodne powietrze zajmuje mniejszą objętość niż gorące. Dzięki temu do komory spalania dostarczana jest większa ilość tlenu.

W przeszłości, wzrost mocy wyjściowej był głównym powodem stosowania turbosprężarki; dziś stosuje się ją przede wszystkim w celu oszczędzania energii i obniżenia emisji spalin, a także w celu ciągnięcia mocy. Obecnie, w silnikach Diesla stosuje się turbosprężarki, których geometria turbiny zmienia się w zależności od obciążenia silnika na regulacji łopatek, tzw. turbosprężarkę ze zmienną geometrią turbiny (VTG).

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki