pl:Car Terms:A:Automatic Safety Belt PL/PL

Glosariusz SEAT

Poznaj terminologię od A do Z.

A

Automatyczny zwijacz pasa bezpieczeństwa

Obecnie najczęściej stosowanym systemem zabezpieczenia pasażerów samochodu jest trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Trzypunktowe pasy są wymagane przez prawo systemem, dla dwóch przednich siedzeń i dwóch zewnętrznych siedzeń tylnych; łączą w sobie doskonałe właściwości ochronne z najwyższym komfortem użytkowania i mocowania

Jak sama nazwa wskazuje, pas trzypunktowy trwale przytwierdza sylwetkę użytkownika do wnętrza pojazdu w trzech punktach: do boku pojazdu u góry i u dołu w okolicy słupków B i C oraz po stronie wewnętrznej przy siedzisku. Podczas kolizji oba obszary pasa na miednicy i górnej części ciała mają za zadanie utrzymać sylwetkę we właściwym położeniu względem samochodu. Automatyczny trzypunktowy pas bezpieczeństwa uzupełniają pirotechniczne napinacze pasów i ograniczniki siły napięcia pasów.

Optymalna ochrona pasażerów wymaga selektywnego współdziałania napinaczy pasów, ograniczników siły napięcia pasów i poduszek powietrznych: po uderzeniu napinacze pasów są aktywowane w ciągu 30-40 milisekund, aby w sposób kontrolowany ograniczyć ruch pasażerów do przodu. Wkrótce potem uruchamiane są przednie poduszki powietrzne. Poduszki powietrzne napełniają się dopiero po około 50-60 milisekundach. Podczas fazy, w której wzrasta opóźnienie głowy i górnej części ciała, ograniczniki siły napięcia pasów zapewniają, że pasażerowie są delikatnie amortyzowani przez poduszki powietrzne. W zależności od systemu czas ten może się nieznacznie różnić.

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki