PL/PL

Miejskie Crossover’y – połączenie SUV-a i auta rodzinnego

Crossover – co to za typ nadwozia?

Samochody z nadwoziem typu crossover cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Tak samo jak auta typu SUV. Wielu nabywców współczesnych samochodów zadaje sobie pytanie: czym są pojazdy typu crossover? Odpowiadamy.

Crossover to samochód osobowy, który wyodrębnił się z segmentu SUV-ów (samochodów sportowo-użytkowych). Crossovery określane są mianem CUV (Crossover Utility Vehicle).

  • Samochody typu crossover mają, tak samo jak SUV-y, wysoki prześwit i mogą mieć osłony podwozia, co zapewnia im większe możliwości jazdy poza miastem, na drogach gorszej jakości. 
  • W samochodach typu SUV wygląd nadwozia jest najczęściej stylizowany na wygląd samochodu terenowego i przypomina duże kombi, osadzone na podwoziu auta terenowego. W odróżnieniu od SUV-a, nadwozie samochodu crossover może przyjmować różne style. Może być wzorowane na 5-drzwiowym hatchback-u, 5-drzwiowym kombi, 5-drzwiowym coupe itd.
  • Samochody typu crossover są bardzo popularne ze względu na ich możliwości adaptacyjne i stylistyczne. Mogą one oferować praktyczność vana, sportowe nadwozie coupe, wygodne nadwozie hatchback itd. Crossover daje projektantom nieograniczone możliwości, co sprawia, że auta tego typu mogą być bardzo oryginalne.

Samochody typu crossover są często przystosowywane do eksploatacji miejskiej albo miejsko-szosowej, z możliwością wyjeżdżania na gorsze drogi poza miastem. Z tego powodu stosuje się w nich oszczędne napędy, przekazujące moc tylko na przednią oś. 

Crossover a SUV – jaka jest różnica? 

SUV to samochód, który ma formę „ucywilizowanego samochodu terenowego”. Prawdziwe auto terenowe jest ciężkie, zbudowane na stalowej ramie i trudne w prowadzeniu. Do tego jest też paliwożerne. Przeciętny użytkownik samochodu nie potrzebuje takiego pojazdu.

  • SUV to samochód, zbudowany w oparciu o nadwozie samonośne (tylko niektóre najcięższe, amerykańskie SUV-y budowane są w oparciu o stalową ramę). Auto typu SUV ma wygląd samochodu terenowego, wysoki prześwit i koła o większej średnicy. Dzięki osłonom podwozia i opcjonalnemu napędowi na obie osie (załączanemu automatycznie, aby oszczędzać paliwo) współczesny SUV zapewnia świetne warunki do podróży po drogach gorszej jakości, ale nie po prawdziwym terenie. Współczesny SUV to samochód rodzinny, zapewniający dużą przestrzeń dla rodziny i na bagaż, bezpieczny, świetnie wyposażony i łatwy w prowadzeniu. Przykładami przebojowych SUV-ów, cieszących się dużą popularnością w Europie są modele SEAT Ateca i SEAT Tarraco.
  • Crossover to auto, które łączy w sobie zdolność SUV-a do jazdy po drogach niskiej jakości, ale równocześnie zapewnia bardziej różnorodny styl nadwozia.
  • Crossover może mieć różną wielkość – może być to auto małe, klasy B (crossover miejski), średnie (klasy C – crossover kompaktowy) i duże, klasy D (crossover luksusowy). Dzięki temu można dopasować pojazd do potrzeb różnych grup odbiorców.
  • Crossovery rzadko są wyposażane w napęd na 4 koła, mogą mieć na wyposażeniu oszczędny albo mocny napęd, zapewniający niskie zużycie paliwa i – niekiedy – wysoką moc, umożliwiającą komfortową jazdę po autostradach. 

Arona – Miejski crossover od SEAT-a

SEAT Arona to crossover o urzekającej linii nadwozia, idealny do jazdy po mieście. Niepowtarzalne linie nadwozia podkreślone są szeregiem atrakcyjnych dodatków stylistycznych i pięknymi kolorami lakierów. Litrowy silnik o mocy 95 KM, dostępny w podstawowej wersji, zapewnia świetną elastyczność, wystarczającą moc i niskie zużycie paliwa. Dla fanów szybkiej jazdy SEAT przygotował wersję FR z mocnymi napędami.

SEAT Arona jest bardzo wszechstronnym pojazdem, który może zabrać Cię z ulic spokojnego miasta na bezdroża górskiej wyprawy. Sprawdź jego możliwości w różnych sytuacjach i odkryj wszystkie funkcje zapewniające komfort i przyjemność.

Pewność siebie to świadomość tego, kim jesteś i co chcesz wyrazić. Od zindywidualizowanego wykończenia wnętrza po zwiększoną przestrzeń na głowę z przodu i z tyłu, nowy SEAT Arona jest w czołówce designu i komfortu. Miej świat na wyciągnięcie ręki dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak Full Link Screen Console czy bezprzewodowa ładowarka telefonu. Dzięki funkcjom bezpieczeństwa, takim jak system rozpoznawania zmęczenia, adaptacyjny tempomat i tylne ostrzeżenia drogowe, możesz chronić to, co najważniejsze- zdrowie.

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki