pl:Świat SEAT-a:Tablice rejestracyjne w Polsce – poznaj ich znaczenie PL/PL

Tablice rejestracyjne w Polsce

Tablice rejestracyjne to specjalne tablice, które mają na celu umożliwienie identyfikacji pojazdów poruszających się po drogach. Każda tablica rejestracyjna ma niepowtarzalny układ liter i cyfr.
Polskie tablice rejestracyjne są wydawane przez Wydział Komunikacji. Są one produkowane zgodnie z przepisami Unii Europejskiej (na każdej tablicy znajduje się godło Unii Europejskiej albo flaga Polski, jeśli osoba odbierająca tablice wyrazi taką wolę). Tablice rejestracyjne mają ściśle określone wymiary: 520 x 114 mm (tablice jednorzędowe).
Możliwe jest także uzyskanie tablic dwurzędowych, jeśli wymaga tego konstrukcja samochodu albo przyczepy (fabryczne miejsce na montaż tablicy przewiduje zastosowanie tablicy dwurzędowej). W takim przypadku tablice mają wymiar 305x214 mm.
Tablice rejestracyjne muszą być montowane w miejscach, które zostały do tego celu przeznaczone przez producentów pojazdów. Zazwyczaj są to specjalne wnęki z miejscami do mocowania, w których znajdują się ramki.
W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz autobusach tablice rejestracyjne umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu.
W ciągnikach rolniczych, przyczepach, motocyklach i motorowerach, tablice montuje się tylko z tyłu pojazdu.

Tablice rejestracyjne trzeba stosować we wszystkich pojazdach mechanicznych (w tym także maszynach budowlanych, pojazdach leśnych, rolniczych itd.) poruszających się po drogach publicznych. Konieczne jest również stosowanie tablic we wszelakiego typu przyczepach (towarowych, kempingowych itd.).

Znaczenie tablicy rejestracyjnej

Tablice rejestracyjne mają na celu identyfikację określonego pojazdu. Pozwalały one również na sprawdzenie, z jakiego regionu pochodzi auto (dwie lub trzy pierwsze liczby określały województwo, powiat i miasto, z jakiego pochodzi auto). Obecnie to się zmieniło za sprawą zmiany przepisów. Teraz jeśli auto zostanie kupione przez drugiego albo kolejnego właściciela, pozostanie z tymi samymi tablicami rejestracyjnymi, nawet wtedy, gdy nowy właściciel będzie pochodzić z innego miasta.

Stosowane są również tablice imienne, za które trzeba dodatkowo dopłacić. Mają one specjalny dobór znaków i liczb, ustalony przez właściciela auta. Za takie tablice trzeba zapłacić ok. 1000 zł.

Poza tym stosuje się też kolory tła tablic rejestracyjnych. Mają ona na celu dodatkową identyfikację i wyróżnienie auta. 

Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Postaramy się teraz przedstawić bliżej poszczególne rodzaje tablic rejestracyjnych stosowanych w Polsce.

Standardowe tablice rejestracyjne mają białe tło, na którym znajdują się czarne litery. Czcionka i wielkość liter jest standardowa i ustalona urzędowo.

Jakie są inne rodzaje tablic rejestracyjnych?

Czerwone tablice rejestracyjne

Czerwone tablice rejestracyjne charakteryzują się tym, że na białym tle umieszczone są czerwone litery oraz cyfry.

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne? Mają je auta, w których stosuje się tablice rejestracyjne tymczasowe, wydawane tylko na wniosek właściciela auta.

Jest też inny rodzaj czerwonych tablic rejestracyjnych. Znajduje się na nich napis „jazda próbna”. Takie tablice wykorzystywane są w pojazdach, które przechodzą badania homologacyjne.

Zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów z napędem uznawanym za ekologiczny. Montuje się je w samochodach z napędem elektrycznym oraz wodorowym. Są one wydawane dla nowo rejestrowanych pojazdów. Nie oznacza to, że zielone tablice rejestracyjne wydaje się tylko dla fabrycznie nowych samochodów. Nowo rejestrowany pojazd elektryczny może być np. autem używanym, sprowadzonym z zagranicy.

W takich tablicach stosuje się zielone tło i czarne znaki.

Inny rodzaj tablic rejestracyjnych to tablice, w których stosuje się białe tło i zielone cyfry oraz litery. Takie tablice są przeznaczone dla profesjonalistów.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Niebieskie tablice rejestracyjne to tak zwane tablice dyplomatyczne albo tablice konsularne.

Są przeznaczone dla ambasad, dyplomatów, misji konsularnych oraz urzędów konsularnych.

W tym przypadku stosuje się niebieskie tło, a na nim umieszcza się białe litery i cyfry.

Inne rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Istnieją także inne rodzaje tablic rejestracyjnych stosowane na polskich drogach.

Żółte tablice rejestracyjne przeznaczone są dla pojazdów zabytkowych. W tym przypadku stosuje się żółte tło i czarne litery albo cyfry. Takie tablice mogą być montowane w pojazdach, które zostały uznane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za zabytkowe.

Czarne tablice rejestracyjne to stary typ tablic, stosowanych w autach kilkanaście lat temu, przed wejściem do UE. Mają je jeszcze auta, które zostały zarejestrowane przed wejściem do UE.

Małe tablice rejestracyjne to rozwiązanie przeznaczone dla aut amerykańskich, w których stosowane są bardzo małe ramki do montażu tablic. 

Jak zdjąć lub zamontować tablicę rejestracyjną

Montaż tablicy rejestracyjnej musi być wykonany w odpowiedni sposób, żeby tablica nie oderwała się w trakcie jazdy. Tablicę można dodatkowo zamocować, aby uniemożliwić jej odpadnięcie.

Jak zdjąć tablicę rejestracyjną? Tablice rejestracyjne montowane są do specjalnych ramek. Ramki składają się z dwóch części. Pierwsza część ramki zamocowana jest do nadwozia. Do niej zamocowana jest druga część ramki, na zatrzaski.

Aby zdemontować tablicę, należy odpiąć zewnętrzną część ramki, a następnie wysunąć tablicę do góry. Aby zamontować tablicę rejestracyjną, należy wsunąć ją w specjalne prowadnice umieszczone na pierwszej części ramki. Potem należy wcisnąć zewnętrzną ramkę.

Wymiany tablic rejestracyjnych można dokonać w autoryzowanych salonach sieci SEAT. Specjaliści zamontują tablice rejestracyjne w odpowiedni sposób, a także zabezpieczą je przed kradzieżą i urwaniem się podczas jazdy.

Adresy autoryzowanych salonów obsługi SEAT znajdują się na poniższej liście:
https://www.seat.pl/mapa-dealerow-i-serwisow.html.

 

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki