Europejczycy kochają SUV-y, które są idealnymi samochodami rodzinnymi albo autami dla osób aktywnych. SUV hybryda to nowa generacja SUV-ów, z nowoczesnym napędem spalinowo-elektrycznym, charakteryzującym się ogromną oszczędnością. Jaki rodzaj hybrydowego SUV-a warto wybrać? Jakie rodzaje napędów są stosowane we współczesnych SUV-ach z napędem hybrydowym (zwanym też silnikiem hybrydowym)?
SUV hybryda – jako rodzaj hybrydy?
Napęd hybrydowy (stosowany nie tylko w samochodach z nadwoziem SUV) ma kilka odmian.
Najpopularniejsze są trzy rozwiązania:
- mHEV – czyli tak zwana miękka hybryda. W tym przypadku samochód ma dodatkowy akumulator (lub akumulatory) do przechowywania prądu, który jest pozyskiwany z energii powstającej podczas hamowania. Silnik elektryczny, stosowany w takim aucie, jest stosowany zamiast alternatora (prądnicy) i rozrusznika. Może również wspomagać silnik spalinowy w niektórych sytuacjach, aby zmniejszyć obciążenie jednostki spalinowej i dzięki temu w pewnym stopniu zmniejszyć spalanie. W rozwiązaniu typu mHEV silnik elektryczny nie może służyć jako samodzielne źródło napędu.
- HEV – to klasyczny napęd hybrydowy, w którym samochód jest wyposażony w silnik spalinowy, silnik elektryczny i automatyczną skrzynię biegów, a także dodatkowe źródło zasilania (baterię litowo-jonową albo akumulatory) dla silnika elektrycznego. Silnik elektryczny w tym rozwiązaniu może samodzielnie napędzać koła auta. Jednak zasięg jest ograniczony przez pojemność baterii albo akumulatorów i zazwyczaj wynosi kilka, kilkanaście kilometrów, które można przejechać z prędkością do 50 km/h.
- PHEV – to napęd hybrydowy, wzbogacony o funkcję plug-in. W tym rodzaju napędu także stosuje się silnik spalinowy, silnik elektryczny, automatyczną skrzynię biegów, a do tego baterię litowo-jonową, stanowiącą źródło zasilania dla silnika elektrycznego.
Plug-in oznacza, że bateria litowo-jonowa może być ładowania z gniazdka 230 V albo za pomocą szybkiej ładowarki ściennej (tzw. wallbox). Najlepsze hybrydowe SUV-y PHEV mogą dzięki temu przejechać do 50 kilometrów w trybie całkowicie elektrycznym, bez zużycia kropli paliwa.
SUV hybryda typu plug-in
Hybryda SUV (auto z nadwoziem typu SUV i napędem hybrydowym) zapewnia kierowcy niesamowite możliwości.
Po pierwsze, po ulicach miast można jeździć w trybie całkowicie elektrycznym. Źródłem napędu jest silnik elektryczny, a źródłem zasilania bateria litowo-jonowa. Najlepsza hybryda SUV oferuje zasięg na samym silniku elektrycznym nawet do 50 kilometrów. W tym czasie auto nie zużywa nawet kropli benzyny i nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Przez to jazda jest tania, a kierowca ma możliwość wjeżdżania do centrów i tzw. zielonych stref w miastach.
Po drugie, poza miastem auto korzysta z wydajnego, nowoczesnego napędu benzynowego. Ten także jest oszczędny, a emisja spalin jest minimalna dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych DPF. Z racji tego, że w trakcie jazdy miejskiej samochód korzysta tylko z napędu elektrycznego, zasięg na benzynie jest znacznie większy.
Po trzecie, hybryda plug-in SUV ma automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów CVT. Dzięki temu kierowca stale korzysta z komfortu, zarówno podczas jazdy po mieście, jak i po trasach.
Skrzynia CVT oferuje nieskończoną ilość biegów, dzięki czemu płynnie przenosi moment obrotowy na koła, bez jakichkolwiek szarpnięć.
Jednym z najbardziej cenionych napędów hybrydowych, stosowanych we współczesnych SUV (i nie tylko, bo także w samochodach kompaktowych, np. kombi Sportstourer), jest napęd e-Hybrid, montowany w samochodach SEAT.
Dla kogo hybrydowy SUV to świetne rozwiązanie?
SUV hybryda plug-in to idealne rozwiązanie praktyczne dla każdego, komu zależy na niskich kosztach utrzymania samochodu. Auto sprawdzi się zwłaszcza w eksploatacji mieszanej albo w większości miejskiej. W trakcie spokojnej jazdy poza miastem, związanej ze zwiedzaniem, tzw. slow driving, auto także może korzystać z trybu całkowicie elektrycznego.
Zalety hybrydowego SUV
Takie auto ma wiele zalet. To niskie koszty utrzymania, niskie spalanie (w cyklu mieszanym nawet mniej niż 2 l/100 km), niska emisja spalin plus wszystkie zalety samochodu typu SUV, takie jak wygodne wnętrze, duża powierzchnia bagażnika, komfort, wysoka pozycja za kierownicą (zapewniająca dobrą widoczność) i wiele innych.
Wady hybrydowego SUV
Praktycznie jedyną wadą jest konieczność serwisowania i napraw w warsztatach, mających uprawnienia do obsługi aut elektrycznych i hybrydowych (uprawnienia do pracy z urządzeniami elektrycznymi do 1kV).
SEAT Tarraco e-Hybrid – hybrydowy SUV plug-in
SEAT Tarraco e-Hybrid to nowoczesny i świetnie wyposażony SUV z napędem hybrydowym o bardzo dużej mocy (łącznie 245 KM). Napęd wykorzystuje turbodoładowany silnik benzynowy 1.4 TSI o mocy 150 KM oraz silnik elektryczny o mocy 115 KM, zasilany z baterii litowo-jonowej o pojemności 13 kWh (umożliwia jazdę w trybie całkowicie elektrycznym do 49 kilometrów). Średnie zużycie paliwa, w cyklu mieszanym, to ok. 2 l/100 km (zgodnie z WTLP).
SUV hybrydowy – na jaki się zdecydować?
.Podczas wyboru auta warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak nowoczesna sylwetka, wygoda, wyposażenie auta, a także moc napędu hybrydowego i średnie zużycie paliwa.