pl:Świat SEAT-a:Samochody elektryczne - Co warto o nich wiedzieć? PL/PL

Samochody elektryczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Auta elektryczne są coraz popularniejsze na całym świecie. Elektromobilność ma być lekarstwem na zanieczyszczenie powietrza, hałas w miastach i wysokie ceny energii, mające wpływ na utrzymanie samochodu. W niniejszym artykule odpowiemy na szereg pytań dotyczących samochodów elektrycznych, między innymi o to, jak działa samochód elektryczny i jak ładować samochód elektryczny.

Jak działa samochód elektryczny?

Współczesne auta elektryczne korzystają z napędu zbudowanego z następujących podzespołów:

  • Silnika elektrycznego prądu zmiennego wraz z falownikiem. W samochodach z napędem na obie osie stosuje się dwa silniki. Jeden silnik napędza koła jednej osi. Silnik elektryczny jest niewielki, jego rozmiar można porównać do piłki nożnej. 
  • Baterii litowo-jonowej, zbudowanej z kilku tysięcy ogniw. Bateria montowana jest płasko pod podłogą samochodu elektrycznego. Dzięki temu nie zabiera miejsca, a poza tym takie jej umiejscowienie bardzo dobrze wpływa na prowadzenie auta, ze względu na nisko i idealnie rozmieszczony środek ciężkości. Bateria litowo-jonowa może mieć pojemność od 30 do 120 kWh. Od jej pojemności zależy zasięg samochodu. Bateria jest bardzo duża i waży minimum kilkaset kilogramów.
  • Jednobiegowej skrzyni redukcyjnej, która przekazuje napęd na koła jednej (napędzanej) osi. Skrzynia jest przeznaczona do zmiany kierunku jazdy (jazda do przodu, jazda do tyłu) i zastosowania jednego przełożenia pomiędzy silnikiem a kołami.
  • Akumulatora samochodowego 12V, który służy do startu elektroniki samochodowej i podtrzymania zasilania po wyłączeniu napędu.
  • Rozbudowanego układu chłodzenia i ogrzewania. Układ chłodzenia ma za zadanie obniżenie temperatury pracującego silnika elektrycznego, falownicy oraz elementów elektronicznych, które grzeją się podczas pracy. Ponadto układ chłodzi ogniwa baterii litowo-jonowej podczas jazdy i podczas ładowania.

W trakcie chłodnych i mroźnych dni, część układu chłodzenia, odpowiedzialna za chłodzenie baterii, podgrzewa płyn chłodniczy za pomocą elektrycznych grzałek. Dzięki temu układ podtrzymuje odpowiednią temperaturę ogniw baterii litowo-jonowej, aby zapewnić im optymalne warunki do pracy i optymalną wydajność baterii.

Specyfika samochodu elektrycznego wymaga także pewnych zmian w konstrukcji innych układów. Zatem w samochodzie elektrycznym stosuje się elektryczne wspomaganie układu kierowniczego (możliwe jest zastosowanie układu elektrohydraulicznego) i układ klimatyzacji samochodowej z elektrycznie napędzaną sprężarką klimatyzacji. Ogrzewanie auta jest możliwe dzięki nagrzewnicom elektrycznym albo zamontowanej pompie ciepła powietrze-powietrze. 

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są ciche, świetnie się prowadzą (idealnie ustawiony środek ciężkości) i mają bardzo dobre przyspieszenie. W ich wnętrzu jest mnóstwo miejsca, dzięki temu, że pojazd nie ma dużego silnika, skrzyni biegów i wałów napędowych. Producenci montują w nich nowoczesne systemy informacyjno-multimedialne, a także instrumenty pokładowe informujące o poziomie naładowania baterii.

Poza tym są wyposażone tak samo jak współczesne auta spalinowe. 

.

Dla kogo auto elektryczne?

Samochód elektryczny to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mieszkają w mieście i poruszają się po mieście. Auta elektryczne mogą wjeżdżać do tzw. zielonych stref i parkować za darmo.

Ciekawym przykładem miejskiego auta elektrycznego jest Cupra Born. To doskonały pomysł na auto dla kogoś, kto pracuje w dużym mieście albo potrzebuje często poruszać się po mieście.

Pojazd elektryczny to również świetny pomysł dla przedstawiciela handlowego, dostawcy albo kuriera. 

Jak wygląda ładowanie aut elektrycznych?

Samochód elektryczny można ładować na kilka sposobów:

  • We własnym domu ze zwykłego gniazdka 230V. Ile trwa naładowanie samochodu elektrycznego w tym przypadku? Od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, w zależności od pojemności baterii auta.
  • We własnym domu z ładowarki ściennej (wymagane jest podłączenie tzw. siły) – trwa to do kilku godzin.
  • Na specjalnych stacjach ładowania, gdzie znajdują się ładowarki DC (prądu stałego) o wysokiej mocy. Ładowanie trwa do 40 minut (do 80 procent pojemności baterii). Ładowanie samochodu elektrycznego w tym przypadku jest płatne zgodnie z taryfą operatora.

Ile prądu zużywa samochód elektryczny w trakcie jazdy? Średnio od 15 do 30 kWh na 100 km. Jest to zależne od prędkości jazdy, obciążenia samochodu i obciążenia instalacji elektrycznej auta. 

Dofinansowanie do samochodów elektrycznych

Polska, jak większość krajów europejskich, oferuje dopłaty do zakupu aut elektrycznych.

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego wynosi do 18.750 złotych. W przypadku rodzin wielodzietnych można liczyć na dofinansowanie do 27.000 złotych.

Z dofinansowania mogą korzystać także przedsiębiorcy. 

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki