pl:Świat SEAT-a:Samochód hybrydowy – co to jest i jak działa PL/PL

Samochody hybrydowe

Samochód hybrydowy – co warto o nim wiedzieć?

Jeżeli interesuje Cię odpowiedź na pytanie „samochód hybrydowy – co to?”, ten tekst jest doskonałym miejscem do jej poznania. Dowiedz się, dlaczego warto mieć samochód hybrydowy, jakie są jego mocne i słabe strony oraz co odróżnia takie auta od aut elektrycznych.

Samochód hybrydowy – co to jest? 

W XXI wieku każdy powinien wiedzieć, co to jest samochód hybrydowy i jak działa samochód hybrydowy – tym bardziej że auta tego typu przez wielu uważane są za przyszłość motoryzacji. Nie musisz wpisywać w wyszukiwarce frazy „samochód hybrydowy co to” – otóż auto hybrydowe to auto, które dysponuje dwoma źródłami napędu. Najczęściej są to oczywiście jednostki spalinowe oraz jednostki wysokoprężne. Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych, które charakteryzują się wygodą użytkowania oraz niskim spalaniem. Do popularnych modeli aut hybrydowych, którymi powinni zainteresować się potencjalni nabywcy, zalicza się chociażby takie samochody jak SEAT Leon Sportstourer e-Hybrid oraz SEAT Tarraco e-Hybrid. Warto też dodać, że samochody hybrydowe od elektrycznych różni liczba wykorzystanych napędów – w autach elektrycznych próżno szukać silników spalinowych.

Jak działa samochód hybrydowy?

Skoro już wiesz, co to jest samochód hybrydowy, warto dowiedzieć się także choć trochę o działaniu tego typu aut. Co do zasady silnik spalinowy w samochodzie hybrydowym działa do czasu, aż uzupełnione zostaną ogniwa elektryczne lub samochód pozostaje w długim ruchu jednostajnym. Warto jednak zauważyć, że zależnie od tego, jaki samochód hybrydowy weźmiemy pod uwagę, szczegóły dotyczące jego działania mogą być inne. Przy napędzie hybrydowym szeregowym jednostka spalinowa nie jest bezpośrednio połączona z kołami pojazdu, pełni on tylko funkcję generatora, który produkuje energię do zasilania silnika elektrycznego. Napęd hybrydowy równoległy pozwala natomiast na jednoczesną pracę zarówno silnika spalinowego, jak i elektrycznego. To rozwiązanie sprawdza się np. przy dużym zapotrzebowaniu na moc. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak napęd szeregowo-równoległy, który łączy zalety poprzednich technologii.

.

Ile pali samochód hybrydowy 

Nie da się ukryć, że z uwagi na zastosowane technologie samochody hybrydowe są znacznie ekonomiczniejsze niż tradycyjne auta. Warto jednak wesprzeć się precyzyjnymi danymi. W przypadku wspomnianego wcześniej samochodu SEAT Tarraco e-Hybrid spalanie wynosi 1,6–2,0 l paliwa na 100 km. To oczywiście bardzo proekologiczne, gdyż emisja CO2 wynosi około 37–46,4 g/km. Niższe spalanie to nie tylko ulga dla środowiska, ale również dla Twojego portfela. W ten sposób możesz w znaczący sposób obniżyć koszty użytkowania swojego auta hybrydowego.

Wady i zalety samochodów hybrydowych

Znając odpowiedź na pytanie „samochód hybrydowy co to?”, warto poznać najsłabsze i najmocniejsze strony takich pojazdów. Zaczniemy od wad, gdyż zwyczajnie jest ich mniej. Zatem ile kosztuje samochód hybrydowy? Oczywiście zależy to od wybranego modelu, cena jego zakupu jest jednak wyższa niż w przypadku auta spalinowego. Trzeba jednak pamiętać, że użytkowanie pojazdu jest znacznie bardziej budżetowe, dlatego wyższa cena zakupu może się szybko zwrócić. Dość często można spotkać się również z opiniami, że z uwagi na konieczność montowania baterii do silnika elektrycznego samochody hybrydowe mają mniejsze bagażniki. Zwykle jednak jego pojemność jest wystarczająca zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i w czasie wyjazdów.

Jakie zalety ma samochód hybrydowy? Przede wszystkim to niższe średnie zużycie paliwa, co wpływa korzystnie zarówno na Twój portfel, jak i środowisko naturalne. Za paliwo zapłacisz mniej niż dotychczas, a do tego emisja spalin do atmosfery będzie na wyjątkowo niskim poziomie. Z tych powodów auta hybrydowe często polecane są szczególnie do jazdy w mieście. Nie można również zapomnieć o rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii w trakcie hamowania, co pozwala ładować akumulatory silnika elektrycznego. Oprócz tego rekuperacja wpływa m.in. na mniejsze zużycie klocków hamulcowych i tarcz. I wreszcie samochody hybrydowe pracują znacznie ciszej niż samochody tylko z silnikami spalinowymi.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki