Korzystanie z samochodu firmowego często jest powiązane z jednoczesnym korzystaniem z finansowania auta. Do najpopularniejszych jego form należy leasing. Co to jest leasing samochodu? Z czym wiąże się dla przedsiębiorcy? Jakie auta można w ten sposób finansować? Dowiedz się więcej na czym polega leasing samochodu, by wybrać najlepsze finansowanie swojego firmowego pojazdu.
Co to jest leasing samochodu?
Leasing jest formą finansowania inwestycji (w omawianym przypadku samochodu), która zawierana jest pomiędzy właścicielem przedmiotu (leasingodawcą) i użytkownikiem (leasingobiorcą). To oznacza, że przedsiębiorca, biorący samochód w leasing może użytkować auto, którego nie jest właścicielem, płacąc za to miesięczne raty leasingowe. Zasady korzystania z pojazdu określone są w umowie leasingowej, ale także w Ogólnych Warunkach Umów Leasingowych (OWUL) i ewentualnych innych załącznikach do umowy.
Na czym polega leasing samochodu?
Jak w praktyce wygląda i na czym polega leasing samochodu? Jeżeli chodzi o sposób zawarcia umowy, to współcześnie większość formalności można załatwić online, np. wybór samochodu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy bierzemy w leasing nowy samochód, jest to ułatwione, gdyż nie musimy zastanawiać się nad stanem technicznym danego egzemplarza auta, a po prostu wybieramy odpowiedni model, rodzaj napędu czy wyposażenie i możemy zainteresować się kwestią finansowania.
Jeżeli chodzi o zawarcie umowy leasingowej, to ten proces również nie jest szczególnie skomplikowany i to jedna z zalet leasingu np. wobec kredytu. Proces weryfikacji jest krótszy, a leasing często jest dostępny nawet dla nowych firm, które nie mają długiej historii działalności na rynku. Ponadto, leasing jest dostępny także bez opłaty wstępnej, co oznacza, że nie trzeba posiadać i angażować środków po to, by móc jeździć samochodem firmowym – można przeznaczyć je na inne inwestycje czy rozwój firmy.
Sam leasing dla firm w trakcie użytkowania z perspektywy przedsiębiorcy polega głównie na korzystaniu z samochodu i uiszczaniu miesięcznych rat, na podstawie faktur VAT. To kolejna zaleta leasingu – w tym przypadku operacyjnego – co miesiąc otrzymujemy faktury, które mogą pomniejszać należny podatek VAT oraz podatek dochodowy.
Na koniec umowy leasingowej masz możliwość wykupu użytkowanego pojazdu. Warunki zakupu są określone w umowie leasingowej. W niektórych przypadkach, w przypadku od leasingu KLASYCZNEGO oferowanego na auta marki SEAT, wykup zaczyna się już od 1% wartości pojazdu. W innym przypadku miesięczne raty są na atrakcyjnym poziomie a wartość końcowa pojazdu jest wyższa i wówczas alternatywę stanowi zwrot samochodu do salonu. Taką możliwość masz w leasingu JAK ABONAMENT.
Rodzaje leasingu na samochody marki SEAT
W przypadku korzystania z oferty na modele SEAT-a możesz wybierać spośród dwóch produktów leasingowych. Są to leasing JAK ABONAMENT oraz leasing KLASYCZNY. Czym różnią się od siebie? Leasing JAK ABONAMENT jest skierowany do tych firm, którym zależy przede wszystkim na niskiej miesięcznej racie za auto i dużej elastyczności oferty. W tym przypadku w czasie trwania umowy nie spłacasz całkowitej wartości pojazdu, a jedynie szacunkową jej utratę. Na koniec umowy podejmujesz zaś decyzję o tym, czy chcesz wykupić samochód, czy wolisz zwrócić go do salonu.
Z kolei leasing KLASYCZNY to propozycja dla osób, które szukają niskich całkowitych kosztów finansowania i chcą docelowo wykupić pojazd na własność po zakończeniu kontraktu. W tym przypadku rozkładasz w czasie spłatę całkowitej wartości auta, dzięki czemu na koniec umowy wykupujesz je już od 1% wartości pojazdu. Leasing KLASYCZNY to również ciekawa propozycja dla tych kierowców, którzy rocznie pokonują po kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, ponieważ w tej ofercie nie mają zastosowania roczne limity przebiegu.
Jaki samochód możesz wziąć w leasing?
W przypadku, kiedy chcesz sfinansować auto osobowe, każdy model SEAT-a możesz wziąć w leasing. Możesz zatem zdecydować się zarówno na mniejsze, świetne do miejskiej jazdy auta, jak SEAT Ibiza czy nieco podwyższona SEAT Ateca, kompaktowe i wszechstronne modele SEAT Leon lub SUV-a SEAT Ateca, aż po przestronnego SUV-a dostępnego nawet w wersji 7-osobowej, czyli SEAT Terraco.
Każdy z powyżej wymienionych modeli SEAT-a dostępny jest w ofercie leasingowej w finansowaniu z niską miesięczną ratą lub z niskimi całkowitymi kosztami. O tym, czy korzystniejsze będzie dla Twojej firmy finansowanie KLASYCZNE czy JAK ABONAMENT, możesz zdecydować na podstawie swoich oczekiwań, planowanego budżetu na auto firmowe, szacunkowego czasu korzystania z auta bądź chęci wymiany na nowsze, ale także na podstawie wysokości miesięcznej raty. Aby ją poznać, możesz skorzystać z kalkulatora leasingu samochodu, który pozwoli Ci z łatwością porównać poszczególne warianty finansowania i wysokości rat na każdy model z gamy marki SEAT.
Dane finansowania aktualne na dzień 20.08.2024. Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego.