SEAT zorganizował imprezę pod nazwą „Dni Innowacji w Logistyce”, której celem była prezentacja najnowszych technologii i rozwiązań z dziedziny logistyki w ramach strategii PQT (wydajność, jakość, zespół) obszaru produkcyjnego firmy. Wśród nowości zaprezentowanych przez SEAT-a wyróżnia się kwesta zaangażowania firmy w dziedzinie autonomicznych robotów (AGV 3.0), wykorzystujących najnowsze technologie w celu zapewnienia optymalnych, w pełni zautomatyzowanych dostaw materiałów. Innym gorącym tematem sesji były roboty łączone. Zaprezentowano kilka innowacji z zakresu technologii człowiek/maszyna, które na przykład, przyczyniają się do podwyższenia ergonomii stanowiska pracy.
Sesje zorganizowano w szkoleniowym centrum logistyki SEAT-a w zakładzie w Martorell, jedynym tego rodzaju miejscu w Hiszpanii. Zaangażowanie SEAT-a w innowacje zostało niedawno nagrodzone tytułem Fabryki Roku (Fabrik des Jahres) przyznanym zakładowi w Martorell w kategorii jakości.
Główne innowacje zaprezentowane przez dostawców koncentrują się wokół tematyki „In-house” związanej między innymi z magazynowaniem i transportem, dostaw materiałów na linie montażowe czy zarządzaniem stanami magazynowymi oraz tematyką „Outbound” odnoszącą się do identyfikowalności transportu kompletnych pojazdów. Przykłady zaprezentowanych osiągnięć obejmują drony odpowiedzialne za inwentaryzację kontenerów i proaktywne oprogramowanie symulacyjne umożliwiające podejmowanie decyzji o sytuacjach przyszłych w celu udoskonalenia przepływów logistycznych.
Wiceprezes ds. Produkcji SEAT-a, dr Andreas Tostmann, podkreślał, że logistyka jest kluczowym elementem konkurencyjności branży oraz że we wdrażaniu technologii w obszarze produkcji: „Logistyka jest najważniejszym elementem obsługi klienta. Pragniemy jeszcze bardziej usprawnić proces produkcji i dostawy pojazdów, a logistyka odgrywa tu kluczową rolę. Dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w innowacyjne rozwiązania”.
Celem „Dni Innowacji” jest ułatwienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy obszarem logistyki a dostawcami przy wykorzystaniu formatu, który zachęca do prezentacji tak praktycznych, jak i atrakcyjnych wizualnie. Dodatkowo, SEAT pragnie wskazać projekty przyszłości, które znajdują zastosowanie w realizowanej przez firmę logistyce. Inicjatywa ta jest częścią zaangażowania SEAT-a w projekty stawiające na badania i rozwój, które wzmacniają możliwości marki, największego hiszpańskiego eksportera przemysłowego, odpowiedzialnego za 2,8% krajowego eksportu, a jednocześnie firmy przemysłowej, która najwięcej inwestuje w badania i rozwój. W ciągu ostatnich pięciu lat SEAT przeznaczył 3 miliardy euro na badania i rozwój, sprzęt i wyposażenie zakładów.