pl:company:Aktualności:Samochody:Jak przygotować auto do zimy? PL/PL

Jak jeździć zimą?

Prosty sposób na założenie łańcuchów śniegowych

Martorell, 20/12/2016. – 21 grudnia rozpoczyna się kalendarzowa zima, czyli pora roku najbardziej obciążająca samochód. Dlatego warto upewnić się, że Twój samochód jest w pełni przygotowany na trudne warunki – niskie temperatury czy śnieg. W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad od inżyniera firmy SEAT, dotyczących przygotowania samochodu do zimy.

1)Zakładanie łańcuchów śniegowych. Jeśli już wcześniej zakładałeś łańcuchy, to wiesz, że to bardzo proste. Warto być przezornym i założyć je zawczasu, ponieważ stając oko w oko z całkowicie zaśnieżoną drogą „część kierowców może sobie nie poradzić”– podkreśla Jose Luis Durán, inżynier SEAT Technical Centre. Jak w takim razie prawidłowo założyć łańcuchy? Na początek upewnij się, że nie są one splątane. Następnie rozłóż łańcuch za kołem (tylnym lub przednim – w zależności od rodzaju napędu), unieś go za dwie końcówki ze złączką i połącz je nad oponą. Teraz należy równo rozłożyć łańcuch na kole i naciągnąć go jak najmocniej. Zrobisz to za pomocą luźnych fragmentów łańcucha, które następnie należy spiąć z całością.

2) Wybór odpowiednich łańcuchów. Najpierw sprawdź, jaki rodzaj łańcuchów pasuje do kół Twojego auta. Na rynku dostępne są łańcuchy tradycyjne, stalowe – bardzo wytrzymałe i zapewniające dobrą przyczepność, łańcuchy tekstylne będące połączeniem stali i materiału, a także łańcuchy typu Spikes-Spider, które nie tylko odpowiednio sprawdzają się w trudnych warunkach, ale także są łatwe w montażu.

3) Kontrola poziomu wszystkich płynów. 
Najważniejsze z nich to olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy. Jak mówi Durán, „wiele osób zastępuje płyn do spryskiwaczy zwykłą wodą, która podczas niskich temperatur zamarza”. Blokuje to mechanizm spryskiwaczy i może doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego korzystaj wyłącznie z płynów do spryskiwaczy przystosowanych do pory roku.

4) Włącz klimatyzację. Durán podkreśla, że „pomoże to osuszyć powietrze w samochodzie, zapobiegając zaparowaniu szyb”. Aby zapewnić sobie komfortową temperaturę wystarczy odpowiednio uregulować termostat. Wskazane jest jednak ustawić klimatyzację na trybie „AUTO” – wtedy sprężarka pracuje optymalnie, oszczędzając paliwo.

5) Zadbaj o ciepłe ubrania w aucie. Koce, kurtki, nakrycia głowy i rękawiczki, zawsze warto mieć pod ręką. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. Pamiętaj także o jeszcze jednej rzeczy – pełnym baku.

W trakcie jazdy. Kiedy podróżujesz po ośnieżonych drogach, jedź spokojnie i płynnie. Zawsze hamuj na prostych odcinkach i staraj się wykorzystywać do tego silnik. Z kolei jadąc we mgle, włącz tylko tylne światła przeciwmgłowe. Unikniesz w ten sposób oślepienia kierowców jadących z naprzeciwka.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki