pl:company:Aktualności:Firma:SEAT opens battery research centre PL/PL

SEAT otwiera centrum badań nad bateriami do samochodów elektrycznych

SEAT SA zainaugurował działalność Centrum Testowego Energii (ang. Test Center Energy, TCE), nowego centrum badań i rozwoju baterii do samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in, w które firma zainwestowała ponad 7 milionów euro. Nowy obiekt zlokalizowany jest w Centrum Technicznym SEAT-a w Martorell. TCE jest wykorzystywane do opracowywania i testowania wydajności systemów energetycznych dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych CUPRY, SEAT-a i SEAT-a MÓ, a także innych marek Grupy Volkswagen.

Nowatorski ośrodek TCE to część globalnej sieci badawczo-rozwojowej Grupy Volkswagen i pierwsze takie centrum Grupy w Europie poza Niemcami, obok ośrodków w Chinach i Stanach Zjednoczonych. TCE stanowi kolejny krok w długoterminowej strategii firmy i ma stać się kluczowym elementem projektu SEAT-a, który ma być lideremelektromobilności hiszpańskiego przemysłu motoryzacyjnego. TCE jest częścią 5-miliardowego planu inwestycyjnego ogłoszonego przez firmę mającego na celu elektryfikację pojazdów i fabryk SEAT-a.

Inwestycja o wartości ponad 7 milionów euro w testowe systemy energetyczne dla samochodów elektrycznych i hybrydowych.

TCE jest częścią planu Future: Fast Forward, który został stworzony po to, aby SEAT wraz z Grupą Volkswagen przekształciły Hiszpanię w wiodące europejskie centrum elektromobilności. TCE ma również aspiracje, aby stać się przestrzenią dla innowacji, współpracy i badań, oferując szkolenia dla młodych ludzi w zakresie produkcji samochodów elektrycznych.

W uroczystości otwarcia wzięli udział hiszpańska minister nauki i innowacji Diana Morant oraz kataloński konsul ds. biznesu i zatrudnienia Roger Torrent, którzy zwiedzili obiekty wraz z dyrektorem generalnym SEAT-a i CUPRY Wayne’em Griffithsem oraz wiceprezesem firmy ds. badań i rozwoju Wernerem Tietzem.

Dzisiejszy dzień jest ważny dla przyszłości SEAT-a. Mamy okazję i obowiązek całkowicie zmienić naszą branżę. Fundusze NextGenerationEU mogą pozwolić na urzeczywistnienie naszych ambicji. Jesteśmy przekonani, że już w najbliższych dniach hiszpański rząd opublikuje plan PERTE (Strategic Projects for Economic Recovery and Transformation), co jest niezbędne do elektrycznej transformacji — powiedział Wayne Griffiths.

TCE będzie przeprowadzać do 6000 różnych testów rocznie, co pozwoli nam zweryfikować oraz zagwarantować wydajność baterii aut elektrycznych i systemów ładowania. Otwarcie nowego obiektu to świetna wiadomość, nie tylko ze względu na postępującą elektryfikację naszej firmy. Inwestycja pozwoli nam także pozycjonować się w rozwoju technologii zrównoważonej elektromobilności — dodał Werner Tietz.

W ramach swojej strategii SEAT planuje produkować pojazdy elektryczne w Martorell od 2025 roku i odgrywać kluczową rolę w procesie upowszechnienia pojazdów elektrycznych, aby stały się one dostępne dla wszystkich.

Najnowocześniejsza technologia testowania i walidacji akumulatorów

Zbudowane w zaledwie 18 miesięcy Centrum Testowe Energii zajmuje 1500 mkw. i obejmuje różne pomieszczenia przeznaczone do walidacji modułów akumulatorowych. W obiekcie będą testowane baterie do platform MEB (samochodów elektrycznych) i MQB (aut hybrydowych), a także różne ładowarki stosowane we wszystkich  pojazdach elektrycznych. 

Powierzchnia TCE to 1500 mkw. z możliwością testowania do 1,3 megawata.

Zsumowana pojemność testowa inwestycji wynosi 1,3 megawata, co odpowiada mocy 350 gospodarstw domowych, w których jednocześnie włączono wszystkie urządzenia elektryczne, lub mocy ładowania ponad 100 000 telefonów komórkowych. W placówce pracuje ponad 25 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

TCE może wykonać rocznie do 6000 kompletnych analiz walidacyjnych funkcji związanych z systemem wysokiego napięcia (baterie samochodów elektrycznych, ładowanie, bezpieczeństwo). Baterie przechodzą średnio ponad 17 500 godzin testów, aby optymalnie działać w każdych warunkach, przez cały okres eksploatacji.

W obiekcie znajduje się również warsztat zaprojektowany i wyposażony do testowania pojazdów elektrycznych, z miejscem do pracy z ośmioma samochodami jednocześnie. Przeprowadzane są tu testy systemu energetycznego, bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz integracji funkcji z całą elektroniką samochodów hybrydowych i elektrycznych. Stanowisko wysokiego napięcia umożliwia przeprowadzenie rocznie około 1750 testów.

W TCE znajduje się również kilka komór klimatycznych, w których testuje się baterie do samochodów elektrycznych i moduły w ekstremalnych warunkach termicznych od -25 do +55°C, symulując w ten sposób różne warunki, jakie może napotkać samochód w swoim cyklu eksploatacji. Specjalny obszar został wyposażony w najnowszą technologię do projektowania i produkowania nowoczesnych prototypów oraz budowania interfejsów dla systemów testowych.

Budynek TCE powstał z myślą o dbanie o ekologię i jest w trakcie procesu certyfikacji LEED (Leadership in Energy & Environment Design), która potwierdza, że konstrukcja ma minimalny wpływ na środowisko naturalne.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki