pl:company:Aktualności:Firma:Jak unikać zaparowanych szyb zimową porą. PL/PL

PORADY DLA KIEROWCÓW

Jak unikać zaparowanych szyb zimową porą.

W celu usunięcia pary z okien, powinno się skierować wentylatory na szyby i włączyć na dłuższą chwilę silny nawiew w klimatyzacji.

Temperatura bliska zera, metr śniegu na ziemi, zamarznięte drogi i hulający mroźny wiatr. To zima stoi za tymi i innymi zjawiskami, takimi jak parowanie szyb w samochodach. Zapoznaj się z następującymi wskazówkami, jak odparować przednią szybę pojazdu, by zapewnić większy komfort, bezpieczeństwo i widoczność podczas jazdy zimową porą:

-Jak odparować przednią szybę: Szyby są zaparowane przez różnicę między niską temperaturą na zewnątrz a cieplejszym wnętrzem. „Mając do czynienia z taką sytuacją, powinno się włączyć najsilniejszy nawiew w klimatyzacji i skierować wentylatory na okna i przednią szybę” tłumaczy María García, inżynier SEAT-a w dziale Badań i Aerodynamiki. Systemy takie jak Defrost Max, które stanowią część wyposażenia takich modeli jak SUV SEAT Ateca, przyśpieszają proces odparowywania okien twojego samochodu.

-Pełny ubiór zimowy za kierownicą?: rękawiczki, kurtki, szaliki mogą ograniczać swobodę ruchu, a tym samym zagrażają bezpieczeństwu jazdy. „Rękawiczki są tylko zalecane w wyjątkowych sytuacjach, kiedy niska temperatura może prowadzić do utraty czucia w rękach.” mówi ekspertka.

-Podgrzewane fotele są najskuteczniejszym sposobem na ogrzanie się w jak najkrótszym czasie. System ten zapewnia ciepło nawet w trzy minuty. „Podgrzewanie foteli należy włączyć z chwilą wejścia do samochodu i stopniowo regulować w miarę wzrostu poczucia ciepła. Nie powinno się utrzymywać wysokiej temperatury przez długi czas.” radzi María.

-21,5°C to idealna temperatura dla kierowcy i jest nazywana „temperaturą komfortu”. Przy ustawieniach automatycznych klimatyzacja samodzielnie reguluje temperaturę wnętrza w Twoim pojeździe.“. Zapewnia to zrównoważone rozprowadzenie ciepła: połowa ciepła o temperaturze ok. 40 °C wydostaje się niedaleko stóp i ulega schłodzeniu zanim dotrze do górnych partii ciała i głowy” tłumaczy inżynier. Odpowiednia temperatura wnętrza pojazdu jest warunkiem, by móc skutecznie odparować przednią szybę.

Prowadzenie samochodu przy nadmiernym rozgrzaniu górnej partii ciała może powodować senność: „Jazda samochodem przy temperaturze wnętrza wynoszącej 35 °C daje podobne efekty, jak przy zawartości alkoholu we krwi na poziomie 0.5 g/l” ostrzega.

Ustawienie równomiernie rozprowadzonej temperatury wnętrza na poziomie 21,5 °C daje gwarancję bezpiecznej i komfortowej jazdy.

- Ciepło bez dodatkowych kosztów: nagrzewanie samochodu nie wiąże się z większym spalaniem paliwa czy wody. Wynika to z faktu, że „gorąca woda wytwarzana przez silnik wykorzystywana jest do ogrzewania, przez co do silnika wraca już ze znacznie obniżoną temperaturą, a więc wpływa korzystnie na chłodnicę silnika”. Możesz podgrzać samochód i odparować szyby, nie martwiąc się o koszty czy efektywność jazdy.

W odróżnieniu od klimatyzacji, nagrzewanie samochodu nie wiąże się z większym spalaniem paliwa czy wody.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki