pl:company:Aktualności:Firma:5G samochód podłączony PL/PL

SAMOCHÓD PODŁĄCZONY

Jazda z szóstym zmysłem.

 
Wyobraź sobie, że jesteś w stanie poznać przyszłość. Zapobiec pewnym zdarzeniom, zanim do nich dojdzie. Samochód podłączony 5G pozwoli na to kierowcom.
 
Czym jest łączność 5G?
 
Technologia 5G sprawia, że kierowcy otrzymują informacje z wyprzedzeniem, co pomaga im podejmować szybsze i lepsze decyzje.
 
5G to piąta generacja komunikacji sieciowej. Już technologia 3G była przełomowa. Jej użytkownicy mogli cieszyć Internetem o dużej przepustowości w telefonach komórkowych. Technologia 4G była jeszcze szybsza i umożliwiała oglądanie filmów online i korzystanie z większych plików. Obecnie, dzięki technologii 5G, przekonamy się, że Internet Rzeczy to nie była tylko mrzonka.
 

Wykrywanie przeszkód na drodzę:

„Dawniej samochód przekazywał kierowcy informacje, na które ten musiał zareagować. Teraz, dzięki technologii 5G, samochód otrzyma informacje i wykorzysta je, zanim kierowca je dostrzeże”, mówi César de Marco, inżynier firmy SEAT. Samochód podłączony do 5G w mieście jest w stanie wykrywać pieszych, rowerzystów i przeszkody statyczne. W ten sposób kierowcy będą otrzymywać informacje predykcyjne, co pozwoli im podejmować szybsze i lepsze decyzje.

Kamera, czujniki i latarnie nawigacyjne:

Sprzęt, taki jak kamery na podczerwień, czujniki i latarnie, stanowi elementy infrastruktury, z którymi komunikuje się samochód podłączony do sieci. W przypadku pieszych, wykrywają ich kamery podłączone do sygnalizacji świetlnej. Informacja jest przesyłana do sieci 5G, a następnie do pojazdu w celu powiadomienia kierowcy.

„Jeśli chodzi rowerzystów, zastosowaliśmy dodatkowe techniki, ponieważ poruszają się oni nieco szybciej niż piesi. Do roweru dodaliśmy elektronikę i wprowadziliśmy niewielkie, elektroniczne markery w infrastrukturze miasta”, mówi de Marco.

 

Jak szybka jest sieć 5G?

„Dzięki technologii 5G, od momentu wykrycia przeszkody przez samochód do momentu jej zgłoszenia kierowcy upłynie nie więcej niż 5 milisekund”, mówi de Marco.

Jedną z cech charakterystycznych technologii 5G jest małe opóźnienie lub inaczej - czas niezbędny sieci na reakcję na polecenia. Na przykład ludzie reagują na dotyk, wzrok lub zapach w czasie około 150 milisekund.

Sieci, serwery i ogromna ilość danych pochodzących z miasta

Samochody wyposażone w technologię 5G są tak skuteczne jak środowisko, w którym działają. W pierwszej kolejności infrastrukturę musi zapewnić lokalna administracja i firmy telekomunikacyjne. „Modernizujemy nasze sieci systemowe i wdrażamy serwery, które powinny być lokalizowane jak najbliżej użytkownika”, mówi rzecznik prasowy firmy Telefónica, Leticia López. „Stosujemy też aplikację do zarządzania ruchem, która dostarcza dane w czasie rzeczywistym”

Technologia, która ratuje życie

Piesi, rowerzyści i motocykliści stanowią prawie połowę wszystkich ofiar śmiertelnych w Hiszpanii. Obecnie, dzięki technologii 5G, według międzynarodowych stowarzyszeń motoryzacyjnych 5G, wypadki mogłyby zostać zredukowane o 68%.

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki