pl:Świat SEAT-a:Opony Wielosezonowe PL/PL

Opony wielosezonowe / całoroczne

Opony całoroczne to rozwiązanie, które każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników w Europie. Przez wiele lat opony wielosezonowe były bardzo popularne w USA. Opony całoroczne dostosowane są do eksploatacji na każdej nawierzchni i w każdej temperaturze. Nie trzeba ich zmieniać, ale trzeba je regularnie serwisować (np. dokonywać rotacji i wyważać). Zużywają się znacznie szybciej niż opony sezonowe (zimowe i letnie). Z racji tego, że są dostosowane do jazdy zimą i latem, nie zapewniają maksymalnych osiągów.

Opony wielosezonowe to rozwiązanie, które przez lata nie cieszyło się dużym zainteresowaniem w całej Europie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w większości krajów europejskich były ciężkie i śnieżne zimy. A to wymagało stosowania opon zimowych dostosowanych do ciężkich warunków zimowych. Opony całoroczne zazwyczaj charakteryzowały się prostym, klockowym bieżnikiem.

Obecnie, ze względu na ocieplenie klimatu i jego nieprzewidywalność, opony całoroczne są bardziej popularne. Zmieniła się także technologia ich produkcji. Obecnie wykorzystują one bieżnik kierunkowy, a także asymetryczny, dostosowany do jazdy przy różnych warunkach na drodze. 

Opony wielosezonowe – czy warto? 

Opony wielosezonowe to rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą być zawsze przygotowani do pogody na drodze. Bez względu na to, czy jest to środek lata, spadnie nagły deszcz czy śnieg, auto jest zawsze gotowe do drogi.

Opony wielosezonowe są przede wszystkim przeznaczone dla kierowców, którzy korzystają z mniejszych aut (klasa A i B) oraz samochodów kompaktowych, z napędami o średniej mocy. Nie zaleca się ich stosować w autach premium i samochodach z bardzo mocnymi napędami, a także w pojazdach eksploatowanych w terenach podgórskich i tam, gdzie występują bardzo silne zimy.

Opony całoroczne to duża oszczędność – kierowca nie musi płacić za wymianę i przechowywanie opon. Trzeba tylko pamiętać o wyważaniu i rotowaniu, włącznie z kołem zapasowym (jeśli występuje w danym aucie). 

Jak rozpoznać opony wielosezonowe?

Jak rozpoznać opony wielosezonowe? Opony wielosezonowe mają tekstowe oznaczenia na ścianie bocznej:

 • All Weather,
 • All Seasons,
 • 4Seasons.

Dochodzą do tego dodatkowe oznaczenia, takie jak:

 • 3PMSF – opony dostosowane do jazdy zimowej (można na nich wjechać do kraju, gdzie obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych),
 • M+S – opony dostosowane do jazdy po śniegu i błocie.

Opony wielosezonowe mogą mieć bieżnik kierunkowy, asymetryczny albo klockowy.

 

Opony letnie, zimowe czy całoroczne?

Opony letnie czy wielosezonowe? Jakie opony wybrać? Opony całoroczne czy zimowe?

Wszystko zależy od preferencji, miejsca zamieszkania, sposobu eksploatacji auta i terenu, w jakim kierowca się porusza na co dzień.

 • Opony letnie czy całoroczne? Opony letnie zapewniają lepsze warunki do jazdy na trasach i wolniej się zużywają. Jeśli masz auto premium, ciężkie auto albo często jeździsz na trasach z dużą prędkością – wybierz opony letnie.
 • Opony całoroczne czy zimowe? Opony wielosezonowe bardzo dobrze radzą sobie na śniegu i śliskiej nawierzchni. Ale nie można od nich wymagać tego, że zapewnią optymalne warunki do jazdy na terenach podgórskich albo tam, gdzie występują ciężkie zimy.
 • Opony całoroczne to opony dla spokojnego kierowcy, który ma auto małe albo średniej wielkości.

Jakie opony całoroczne wybrać? 

Jakie opony wielosezonowe kupić? Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup opon wielosezonowych, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które pozwolą idealnie dobrać opony do naszego auta i do naszych możliwości finansowych.

 • Warto wybierać opony znanych producentów. Obecnie wiele firm oferuje opony z Chin, które są niewiele tańsze od opon europejskich, a ustępują im jakością. Równocześnie można też kupić dobrej jakości opony tajwańskie, indonezyjskie, indyjskie czy japońskie.
 • Warto kupić od razu cały komplet opon, uwzględniając koło zapasowe.
 • Porównując opony, sprawdzamy takie parametry jak długość drogi hamowania, hałas podczas jazdy (opony całoroczne są zazwyczaj bardziej hałaśliwe od sezonowych), gwarancję udzielaną przez producenta. Możemy też sprawdzić opinie innych użytkowników oraz testy opon.

Opony wielosezonowe to popularne rozwiązanie, które jest doceniane przez coraz większą rzeszę europejskich kierowców. 

Chcesz wymienić opony letnie na wielosezonowe w swoim samochodzie? Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższy autoryzowany serwis SEAT-a.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki