PL/PL

Miejski SUV – jakie auto wybrać do miasta? 

SUV do miasta –  to dzieło projektantów i inżynierów, łączące w sobie cechy samochodu sportowo-użytkowego i typowego auta miejskiego. Mały SUV miejski ma oryginalny wygląd zewnętrzny, wielozadaniowe nadwozie, niewielkie wymiary i oszczędny napęd, dostosowany do miejskiej eksploatacji. Choć mówi się, że jest to SUV do miasta, to ten typ auta sprawdzi się doskonale także wtedy, gdy kupi go mieszkaniec miejskiej aglomeracji. Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się miejski SUV – zapraszamy do przeczytania artykułu! 

Charakterystyka miejskiego SUV-a 

SUV to segment samochodów, które podbiły serca Europejczyków i Amerykanów. Skrót SUV oznacza Sport Utility Vehicle, czyli samochód sportowo-użytkowy. To wielozadaniowe auto, które jest stylizowane na pojazd terenowy, ma lepsze charakterystyki jezdne na drogach gorszej jakości (wyższy prześwit, dołączany napęd na 4 koła), silnik o dużej mocy, umożliwiający dynamiczną jazdę po każdym rodzaju drogi. Do tego dochodzi przestronne nadwozie, z dużym bagażnikiem.

SUV do miasta to specjalna wersja tego typu aut, dostosowana przede wszystkim do eksploatacji miejskiej.

Osoba mieszkająca na terenie miasta albo w jego aglomeracji nie potrzebuje napędu na 4 koła ani bardzo mocnego silnika. Wystarczy jej wyższy prześwit, który pozwala bezpiecznie jeździć po podmiejskich drogach, a także lepiej zabezpieczyć pojazd przed dziurami i krawężnikami w mieście.

Silnik auta miejskiego powinien być oszczędny i nieduży. Dzięki temu koszty utrzymania pojazdu spadają. Do tego mniejszy silnik jest lepiej dostosowany do jazdy na krótkich trasach. A przecież ten typ eksploatacji auta jest typowy dla mieszkańca miasta. Dlatego miejski SUV jest najczęściej wyposażony w jednostkę napędową o niewielkiej pojemności. 

Osoba, która mieszka na terenie miasta albo w jego okolicach, nie potrzebuje bardzo dużego auta. Dlatego też typowy miejski SUV powstaje na płycie podłogowej z autosegmentu B (segmentu aut miejskich). Jednak jego nadwozie jest wyższe, ma zupełnie inny wygląd i charakter niż nadwozie typowego auta miejskiego. Pojazd ma dużą, tylną klapę, ułatwiającą dostęp do bagażnika, a wysokie nadwozie sprawia, że w środku jest sporo miejsca na głowę kierowcy i pasażerów.

Wyższa pozycja za kierownicą (dzięki większemu prześwitowi i wyższemu nadwoziu) sprawia, że kierowca ma lepsze warunki do obserwacji drogi. I jest mniej narażony na oślepianie przez innych kierowców.

Całość uzupełnia oryginalna stylistyka zewnętrzna.

Pierwsze małe miejskie SUV-y zaczęły powstawać w Japonii i były zaliczane do segmentu kei-car.

Potem „małe terenóweczki” znalazły uznanie w Europie. 

.

Mały miejski SUV – SEAT Arona

SEAT Arona to bezpieczny miejski SUV, o niezwykle atrakcyjnej stylistyce zewnętrznej.

Auto ma bardzo wyrazisty wygląd zewnętrzny, idealnie łączący w sobie cechy typowego dla SEAT-a stylu sportowego, ze standardowym kształtem nadwozia małego SUV-a.

Dwubryłowe nadwozie przyciąga wzrok aerodynamiką, szeregiem podkreślających urodę przetłoczeń, a także wyrazistymi reflektorami. Całość uzupełniają kolory lakierów (w tym dwukolorowe kompozycje) oraz atrakcyjne dodatki wizualne.

Pod maską auta może pracować oszczędna, typowo miejsca jednostka napędowa o pojemności 1 litra i mocy 110 KM. Można ją zestroić ze skrzynią manualną albo z 7-stopniowym automatem DSG (dwusprzęgłowym). W tym drugim przypadku nawet jazda w korku będzie przyjemnością, bez potrzeby stałego zmieniania biegów i operowania sprzęgłem. Oczywiście Aronę można też wyposażyć w większą jednostkę, 1,5 l o mocy 150 KM. Jednak do typowej eksploatacji miejskiej w zupełności wystarczy litrowa, bardzo oszczędna jednostka napędowa.

Miejski SUV SEAT Arona jest wyposażony w szereg aktywnych systemów bezpieczeństwa, chroniących przed poślizgiem, ułatwiających parkowanie i ruszanie pod górę. Na szczególną uwagę zasługuje system przeciwzderzeniowy Front Assist. Automatycznie zatrzymuje auto, jeśli poprzedzające auto gwałtownie zahamuje albo gdy na drogę wejdzie pieszy. To typowe zagrożenia w mieście.

Auto ma także bardzo bogate wyposażenie w systemy multimedialne i uprzyjemniające jazdę. Nowoczesna nawigacja, wyświetlana na dużym ekranie, pomoże ominąć miejskie korki i dotrzeć do każdego punktu w mieście.

Kierowca może korzystać z wyższej pozycji za kierownicą i większego niż w standardowych autach prześwitu. Po wjechaniu w dziurę albo podczas parkowania przy wysokim krawężniku taki prześwit zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

To oczywiście tylko niektóre zalety, jakimi może pochwalić się SEAT Arona, nietuzinkowy SUV miejski, wykorzystujący najnowsze osiągnięcia inżynierów Volkswagena.

Warto poznać go bliżej. 

Jaki miejski SUV wybrać?

Warto bliżej poznać kilka miejskich SUV-ów i porównać je ze sobą, sprawdzając ich stylistykę, wyposażenie, okres gwarancji (SEAT oferuje 5 lat gwarancji), dostępność części zamiennych i inne.

SUV do miasta to naprawdę bardzo interesujące auto. 

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki