pl:Świat SEAT-a:Ile ładuje się samochód elektryczny? Jak długo to trwa? PL/PL

Ładowanie samochodu elektrycznego

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?  

Czy wiesz, ile ładuje się samochód elektryczny? Jak ładować samochód elektryczny w domu i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w naszym poradniku.

Odpowiedź na pytanie „ile ładuje się samochód elektryczny?” wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać – wszystko zależy bowiem od tego, gdzie naładujesz swoje auto. 

Ile ładuje się samochód elektryczny – od czego to zależy?  

W Polsce działa coraz więcej publicznych ładowarek, wliczając w to również stacje szybkiego ładowania (DC). Moc każdej z ładowarek tego typu wynosi aż 350 kW, jednak nie znajdziesz ich na każdej stacji paliw. Przed dłuższą podróżą lepiej zapoznać się ze stosowną mapą, gdzie znajdziesz stacje szybkiego ładowania. Ponadto tego typu urządzenia wydzielają dużo energii, co wiąże się również z wysoką temperaturą, dlatego niezbędne jest chłodzenie przewodów. A jak długo ładuje się auto elektryczne? To, ile czasu ładuje się samochód elektryczny zależy od wielu czynników, można jednak przyjąć, że przeciętnie trwa to około godziny, dzięki czemu można pokonać około 100–150 km. 

Ile czasu ładuje się samochód na stacji, a ile w domu? 

To, ile faktycznie ładuje się samochód elektryczny, w głównej mierze zależy od tego, gdzie ładujesz swoje auto. Jak wspomnieliśmy, w przypadku stacji szybkiego ładowania zajmuje to zaledwie około godziny. Samochód elektryczny możesz jednak ładować również w miejscu zamieszkania. Jak ładować auto elektryczne w domu? Nic prostszego, wystarczy skorzystać ze zwykłego jednofazowego gniazda 230 V, które znajdziesz w każdym domu. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie ładowanie zajmie naprawdę wiele czasu. Jak szybko ładuje się samochód elektryczny w domu? Zwykle zajmuje to około 25–30 godzin. Plusem takiego rozwiązania jest jednak to, że nie musisz spędzać tego czasu w aucie lub na zewnątrz w oczekiwaniu na pełne naładowanie – po prostu podłącz samochód i zajmij się swoimi sprawami.

.

Jak mogę ładować samochód elektryczny w domu?

Ile ładuje się samochód elektryczny w domu? Okazuje się, że faktyczny czas ładowania wcale nie musi być tak długi. Oczywiście sama procedura jest bardzo prosta i nikomu nie sprawi żadnych problemów – wystarczy podłączyć wtyczkę do źródła zasilania oraz samochodu. Co więcej, bez trudu we własnym domu możesz stworzyć domową stację zasilania dzięki ładowarce CUPRA. Za pomocą modułu ściennego naładujesz CUPRĘ do 11 kW nawet w 3 godziny 40 minut. Cały system jest w pełni bezpieczny, a ty możesz nawet zdalnie zarządzać procesem ładowania lub sprawdzić poziom baterii.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? 

Już wiesz, ile ładuje się samochód elektryczny, to jednak nie wszystkie zagadnienia, które interesują potencjalnych nabywców aut elektrycznych, takich jak np. Cupra Born. Ile zatem kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Ponownie wszystko uzależnione jest nie tylko od modelu pojazdu, ale również miejsca, w których zamierzasz auto ładować. W stacjach szybkiego ładowania koszt za 1 kWh uzależniony jest od cennika operatora. W praktyce na stacjach szybkiego ładowania za pełne ładowania zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Koszt ładowania w domu jest natomiast uzależniony od planu taryfowego lub godzin, z których auto będzie podłączone do zasilania. Nie ulega jednak wątpliwości, że koszt ładowania samochodu elektrycznego będzie kilkukrotnie niższy niż w przypadku ładowania na stacji szybkiego ładowania.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki