pl:company:Aktualności:Samochody:SEAT Toledo PL/PL

SEAT Toledo. Samochód, który stał się częścią historii.

Przez niemal 30 lat śledziliśmy rozwój SEAT-a Toledo. Każde targi samochodowe w Paryżu budziły niezwykłe emocje w związku z prezentacjami kolejnych generacji. Dziś Toledo przechodzi do historii, z której wiele się nauczyliśmy. Teraz chcemy opowiedzieć Wam tę historię.

SEAT Toledo. Jak to się wszystko zaczęło?

Chociaż model SEAT-a Toledo przechodził liczne przemiany, to klasyfikujemy go jako miejski samochód kompaktowy dla rodziny. Jedni widzą w nim samochód osobowy, inni minivan klasy kompaktowej.

Samochód z Hiszpanii - SEAT Toledo - to pierwszy owoc współpracy z niemiecką marką Volkswagen. Po raz pierwszy zaprezentowany na Motorshow w Barcelonie. Swoją nazwę zawdzięcza miastu położonemu w sercu Hiszpanii. Jest rok 1991. Nowy SEAT Toledo właśnie zadebiutował!

Kolejne jego generacje pojawiają się co kilka lat. Jego historia ciągnie się przez niemal trzy dekady, bo aż do 2019 roku. Mimo decyzji o zakończeniu produkcji nie możemy mówić, że to absolutny koniec. Dziedzictwo SEAT-a Toledo pozostaje z nami i znajduje realizację w innych modelach. Trzeba powiedzieć, iż doczekał się godnych następców!

SEAT Toledo I. Pierwsza generacja przeciera szlaki

SEAT Toledo 1. generacji to wspomniany już wyżej debiutant. W swojej konstrukcji auto wykorzystuje podzespoły Volkswagena, z którym marka właśnie zacieśnia współpracę. Na ten moment uchodzi za małe auto rodzinne, a rodzinne sedany są wówczas rzadkością.

Giorgetto Giugiaro, projektant SEAT-a Toledo, stawia na proste linie. Ponadczasowa klasyka odzwierciedla ówczesną potrzebę prostoty i praktyczności. Pamiętajmy, że projekt w swym założeniu nawiązywał do modelu Malaga, będącym poprzednikiem Toledo.

Wreszcie nadchodzi 1995 rok. Auto przechodzi pierwszy poważny facelifting. Spojler, atrapa chłodnicy oraz przednie reflektory zyskują nowe oblicze. Większe zmiany przyjdą jednak dopiero za 8 lat.

SEAT Toledo II - czas szczytowej formy

Rok 1998 przynosi 2. generację SEAT-a Toledo. Oficjalna prezentacja ma miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. Za projekt znów odpowiada Giorgetto Giugiaro. U podnóża koncepcji tkwi płyta podłogowa rodem z Audi A3, Skody Octavii czy Volkswagena Golfa. Nowa odsłona Toledo otrzymuje bardziej rozległe i węższe reflektory. Całość zyskuje więcej przestrzeni. Zaprezentowany w Paryżu nowy SEAT Toledo to auto jeszcze bardziej przestronne w porównaniu z poprzednikami. W kolejnym roku pojawia się wersja hatchback i zwie się Leon. Jeszcze o nim usłyszymy.

SEAT Toledo III - totalna zmiana kursu

Rok 2004 przyniósł rewolucję w postrzeganiu modelu Toledo. Obecni na paryskim salonie widzowie obserwują zupełne odejście od dotychczasowej stylistyki. O ile poprzednie nadwozia dawały się przypisać do konkretnych typów, o tyle ówcześni recenzenci stanęli właśnie przed sporym wyzwaniem. W końcu mają do czynienia z czymś zupełnie nowym, a mianowicie połączeniem hatchbacka, sedana i minivana. Za takim wizerunkiem nowego modelu auta stoi niejaki Walter de Silva.

Seat Toledo 3. generacji to jeszcze większa przestrzeń wewnątrz auta, które w środku utrzymuje swój seatowski charakter. To wciąż rodzinny samochód, który ma już nie tylko standardowe wyposażenie, lecz także klimatyzację, elektryczne wspomaganie kierownicy, czy system ABS.

SEAT Toledo IV - powrót do korzeni

W 2012 roku na paryskie targi samochodowe wjeżdża kolejna odsłona SEAT-a Toledo. Auto 4. generacji nie stanowi jednak kontynuacji poprzedniej edycji. Można powiedzieć, iż jest to powrót do korzeni w zmodernizowanej wersji. Za kilka lat Toledo ustąpi miejsca równie zacnemu następcy o imieniu Leon.

Electric, Cupra... - Toledo nie tylko dla rodzin

Warto pamiętać, że SEAT Toledo, to nie tylko model rodzinny. Na uwagę zasługuje jego sportowe zaangażowanie. Już w 1992 roku SEAT Toledo Electric towarzyszy podróży ze zniczem olimpijskim. Elektryczny model przygotowany specjalnie na tę okazję był jednym z pierwszych tego typu aut na świecie. Tutaj bierze swój początek historia elektrycznych samochodów w całej wieloletniej historii marki. Z kolei w latach 2003-2007 SEAT Toledo Cupra bierze udział w Europejskich, a następnie Światowych Mistrzostwach Samochodów Turystycznych, niejednokrotnie zdobywając miejsce na podium.

Wprawdzie nowego SEAT-a Toledo 2020 nie ujrzymy już na polskim rynku, ale…

Rok 2019 to rok, w którym SEAT Toledo przechodzi do historii. Nie będzie już produkowany, jednak wszelkie jego zalety oraz inspiracja, jaką dawał przez niemal 30 lat, z pewnością nie popadną w zapomnienie. Technologiczne oraz stylistyczne doświadczenie SEAT-a Toledo znajduje dziś swoje zwieńczenie w modelu Leon, o którym miłośnicy czterech kółek wypowiadają się w samych superlatywach. Ale to już oddzielna historia.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki