pl:company:Aktualności:Samochody:Płynna jazda nocą PL/PL

DROGOWE PORADY BEZPIECZEŃSTWA

Płynna jazda nocą

Martorell, 30/06/2016. – Lato to okres, w którym na drogach jest najbardziej tłoczno. Wielu kierowców woli jeździć w nocy, by nie stać w korkach i w pełni wykorzystać swój urlop. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem.  Ze względu na zmniejszoną widoczność i większe zmęczenie, wypadki w porze nocnej stanowią aż 37% wszystkich wypadków drogowych w Europie. Warto więc wtedy jeszcze bardziej niż zwykle zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży.

  • Włącz światła mijania, by lepiej widzieć i być widzianym – nie zapominaj o tym zwłaszcza w nocy, podczas deszczu czy mgły. Pamiętaj też, by nie oślepiać innych kierowców, w porę wyłączając światła drogowe. Niektóre pojazdy są wyposażone w automatyczny układ świateł mijania, który włącza lub wyłącza światła w zależności od warunków drogowych.
    90% informacji potrzebnych do prowadzenia samochodu dostarcza nasz zmysł wzroku, który w nocy wiele traci. Gdy pogarsza się widoczność, zauważanie pieszych, zwierząt czy znaków drogowychstaje się trudniejsze i trwa dłużej. W tym przypadku, doskonałym sprzymierzeńcem kierowcy są reflektory LED, ponieważ generują one lepszą jakość światła niż żarówki halogenowe, a światło przez nie emitowane jest bardzo podobne do światła dziennego.
  • Dostosuj prędkość, by zawsze mieć pewność, że wyhamujesz na drodze, którą oświetlają reflektory. Jedź wolniej niż za dnia.
  • Zachowaj bezpieczną odległość – zostaw sobie margines co najmniej 3 sekund pomiędzy Tobą a samochodem poprzedzającym, by zawsze móc bezpiecznie wyhamować.
  • Zwracaj uwagę na pierwsze oznaki zmęczenia – ciężkie powieki, problemy z utrzymaniem się na pasie ruchu, kłopoty z koncentracją czy przypomnieniem sobie tego, co mijałeś przez ostatni kilometr. To bardzo niebezpieczne sygnały. Senność wpływa negatywnie na Twój refleks, podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu. Po pierwszych symptomach senności powinieneś od razu  zatrzymać się i odpocząć. Niektóre pojazdy są wyposażone w system rozpoznawania zmęczenia, który “sprawdza” zachowanie kierowcy i wyświetla mu ostrzeżenie z rekomendacją zatrzymania się i zrobienia dłuższej przerwy, np. na kawę.
    Stosując się do naszych porad, będziesz czuł się pewniej za kółkiem i bezpiecznie dojedziesz do celu.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki