pl:company:Aktualności:Firma:Paris Motor Show VR PL/PL

Najnowocześniejsza technologia

Jak wirtualna rzeczywistość zmniejsza czas produkcji

Martorell, 27/09/2016. - W dużym, pustym pokoju widzimy dwóch techników, którzy noszą gogle wirtualnej rzeczywistości – Oculusy. Jeden z nich na dłoniach ma rękawiczki, a drugi obsługuje sterowniki urządzenia. Pierwszy wyciąga rękę by dotknąć coś w powietrzu, a drugi kuca. Obaj chodzą w kółko i rozmawiają o różnych elementach, np. o kierownicy.Z naszej perspektywy wygląda to dość dziwacznie, ale Ci dwa technicy robią coś bardzo ważnego – analizują samochód, który za kilka dni będzie wystawiany na targach motoryzacyjnych Paris Motor Show.

Podobnie, jak w przypadku medycyny, świata nauki lub gier wideo, wirtualna rzeczywistość jest niezbędnym elementem przemysłu samochodowego. SEAT korzysta z tej technologii już od ponad 20 lat, a jej zastosowanie  zmniejszyło czas produkcji nawet o 30%. „Świat wirtualny pomaga nam w optymalizacji procesów produkcyjnych i wizualizacji auta, które chcemy wprowadzić na rynek” – mówi Javier Diaz – szef SEAT Prototype Centre. 

Różnica w procesie produkcji jest zauważalna. Kiedyś wszystkie plany i listy potrzebnych części były rozkładane na stołach, których długość przekraczała 10 m. Na dokładna analizę i wprowadzenie zmian potrzebowaliśmy długich miesięcy. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, wszystko, co jest nam potrzebne to jeden komputer.

Zastosowanie nowoczesnych technologii zmniejsza o połowę liczbę prototypów, którą trzeba stworzyć przed rozpoczęciem produkcji danego modelu. Optymalizacja czasu i innych procesów ma pozytywny wpływ na klienta – nie tylko na jakość finalnego produktu, ale także na jego cenę. 

Dobrym przykładem optymalizacji procesu produkcyjnego dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości jest nowy SEAT Ateca. „Przeszło 3 lata minęły od chwili, gdy widzieliśmy początkowe szkice, do momentu aż samochód trafił do sprzedaży. W tym czasie przeanalizowaliśmy każdy centymetr samochodu, a na etapie wirtualnym wdrożyliśmy aż 800 ulepszeń". – dodaje Javier.

Wracamy do pustego pokoju, gdzie nadal przebywają  dwa technicy SEAT-a. Zdejmują okulary, ale nie mogą zdradzić żadnych szczegółów. Aby odkryć tajemnicę i zobaczyć, jak wygląda nowy SEAT Ateca , trzeba poczekać na Paris Motor Show, gdzie nowy SUV będzie jedną z niewątpliwych atrakcji. 

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki