pl:company:Aktualności:Firma:25. rocznica zakładu SEAT Martorell PL/PL

WZÓR W BRANŻY

25. rocznica zakładu SEAT Martorell

SEAT obchodzi wyjątkowe święto – fabryka w Martorell, siła napędowa marki, kończy jutro 25 lat. Otwarcie miało miejsce w 1993 roku, po zaledwie 34 miesiącach prac budowlanych, wskutek inwestycji o wartości 244,5 miliardów peset (1,47 miliarda euro). Od tego czasu SEAT wyprodukował w tym miejscu blisko 10 milionów samochodów w 39 różnych modelach i wersjach.

W 1993 roku SEAT przeniósł produkcję ze starej fabryki Zona Franca w Barcelonie, gdzie auta powstawały od 1953 roku, do nowych, oddalonych o 30 km, zakładów w Martorell. Na powierzchni 2,8 miliona metrów kwadratowych w fabryce produkuje się obecnie 2 300 samochodów dziennie, co oznacza wykorzystanie jej możliwości produkcyjnych na poziomie ok. 95%. Produkcja łącznie 455 000 samochodów w 2017 roku to wzrost o aż 50% od 2009 roku. Jest to największa fabryka samochodów w Hiszpanii (druga największa w Europie i ósma największa na świecie) i jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie.

SEAT obchodzi 25. urodziny swojego centrum produkcyjnego.

Prezes spółki SEAT, Luca de Meo, zaznaczył, że „Martorell jest synonimem postępu i rozwoju.  Jest naszym flagowym zakładem produkcyjnym i z wielką radością obchodzimy 25. rocznicę jego powstania”. Luca de Meo podkreślił także znaczenie „obchodów 25. rocznicy, kiedy to zakład przeżywa prawdziwy rozkwit dzięki wprowadzeniu na rynek nowych modeli  (Ibiza i Arona), inwestycje w badania i rozwój, jakość naszych samochodów, a przede wszystkim – pracowników, którzy pracują z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem”.

Fabryka w Martorell została otwarta w 1993 roku. Jako pierwsze z taśm produkcyjnych, z częstotliwością 1500 samochodów dziennie, zjeżdżały Ibiza i Cordoba. W ciągu 25 lat był tu produkowany niemal każdy model – od Toledo po nowy model Arona, van Inca, modele Arosa, Altea oraz kolejne generacje modeli Ibiza i Leon.

Fabryka w Martorell produkuje ponadto samochody dla innych marek Grupy Volkswagen. Od 1995 do 2003 roku produkowano tu modele VW Polo i Caddy, a w 2011 roku rozpoczęła się produkcja Audi Q3, pierwszego samochodu klasy premium produkowanego w Hiszpanii, co otworzyło drzwi do produkcji nowej generacji Audi A1 rozpoczynającej się w drugiej połowie bieżącego roku.

Benchmark w dziedzinie Industry 4.0

Fabryka SEAT Martorell jest w pełni zaangażowana w opracowanie systemu Industry 4.0 w celu wspierania inteligentnej, cyfrowej i połączonej produkcji. Firma stosuje już w swoich procesach produkcyjnych niektóre z narzędzi i technologii, które wejdą do szerszego zastosowania za kilka lat, takie jak wirtualna rzeczywistość, roboty współpracujące, drukowanie 3D i rzeczywistość rozszerzona. Jednocześnie SEAT wspiera edukację, nieprzerwanie szkoląc pracowników. W 2017 roku marka wdrożyła program szkoleniowy obejmujący czwartą rewolucję przemysłową, którego celem jest zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju pełnego potencjału i wprowadzania zmian w takim samym tempie, jak zmiany w przemyśle.

Wśród unikalnych projektów realizowanych przez SEAT-a w Martorell są prace prowadzone nad najwyższym, zautomatyzowanym centrum logistyki w Hiszpanii. To mierzący 43,7 metra budynek, który pomieści 119 000 skrzyń z częściami. Nowe rozwiązania, które rozpoczną działanie w ostatnim kwartale 2018 roku, pozwolą spółce na istotną poprawę jakości usług świadczonych przez zakład, a dzięki pełnej automatyzacji zwiększą wydajność produkcji pojazdów.

Miejsce pracy

 

Zakłady w Martorell zatrudniają ponad 12 000 pracowników.

W ciągu 25 lat zakład w Martorell stał się dla Hiszpanii istotnym katalizatorem i źródłem wzrostu, generującym miejsca pracy i rozwój przemysłu. Zakłady zapewniają miejsca pracy dla ponad 12 000 bezpośrednich pracowników na liniach produkcyjnych, w biurach centrali i w Centrum Technicznym SEAT-a. Ponadto ma jeden z najwyższych współczynników zatrudnienia kobiet w branży motoryzacyjnej wynoszący 21%, czyli niemal dwa razy więcej niż średnia krajowa - 11%.

Zaangażowanie w zrównoważony rozwój

W ostatnich latach marka SEAT istotnie rozszerzyła projekty realizowane w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zakład w Martorell realizuje od 2011 roku plan „Ecomotive Factory Plan”, którego celem jest optymalizacja zasobów marki i ograniczenie wpływu produkcji na środowisko, aby zakład był wydajny, zrównoważony i ekologiczny. Początkowa prognoza zakładała uzyskanie 25% redukcji najważniejszych w procesie produkcji wskaźników i plan ten został zrealizowany przed terminem. Aktualny cel to redukcja o 50% do 2025 roku.

Czy wiecie, że…


… powierzchnia zakładu w Martorell odpowiada powierzchni 400 boisk do piłki nożnej?

…nowy samochód wyjeżdża z zakładu co 30 sekund, co oznacza około 2300 nowych samochodów dziennie?

… najwięcej wyprodukowanych modeli w ciągu 25 lat to Ibiza, Leon i Cordoba?

… w zakładzie działa ponad 2000 robotów, które zajmują się montażem konstrukcji samochodów i stanowi to około 10% wszystkich robotów przemysłowych pracujących w Hiszpanii?

… zakład ma największą w przemyśle motoryzacyjnym elektrownię słoneczną? Projekt ten nazywa się „SEAT al Sol” i umożliwia rocznie redukcję 7000 ton emisji CO2.

… inicjatywy realizowane w Martorell w zakresie oszczędności energii spowodowały zmniejszenie zużycia energii o ponad 100 000 MWh, co przekłada się na roczne zużycie energii ponad 10 200 hiszpańskich gospodarstw domowych?

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki