PL/PL

WZÓR W BRANŻY

25. rocznica zakładu SEAT Martorell

SEAT obchodzi wyjątkowe święto – fabryka w Martorell, siła napędowa marki, kończy jutro 25 lat. Otwarcie miało miejsce w 1993 roku, po zaledwie 34 miesiącach prac budowlanych, wskutek inwestycji o wartości 244,5 miliardów peset (1,47 miliarda euro). Od tego czasu SEAT wyprodukował w tym miejscu blisko 10 milionów samochodów w 39 różnych modelach i wersjach.

W 1993 roku SEAT przeniósł produkcję ze starej fabryki Zona Franca w Barcelonie, gdzie auta powstawały od 1953 roku, do nowych, oddalonych o 30 km, zakładów w Martorell. Na powierzchni 2,8 miliona metrów kwadratowych w fabryce produkuje się obecnie 2 300 samochodów dziennie, co oznacza wykorzystanie jej możliwości produkcyjnych na poziomie ok. 95%. Produkcja łącznie 455 000 samochodów w 2017 roku to wzrost o aż 50% od 2009 roku. Jest to największa fabryka samochodów w Hiszpanii (druga największa w Europie i ósma największa na świecie) i jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie.

SEAT obchodzi 25. urodziny swojego centrum produkcyjnego.

Prezes spółki SEAT, Luca de Meo, zaznaczył, że „Martorell jest synonimem postępu i rozwoju.  Jest naszym flagowym zakładem produkcyjnym i z wielką radością obchodzimy 25. rocznicę jego powstania”. Luca de Meo podkreślił także znaczenie „obchodów 25. rocznicy, kiedy to zakład przeżywa prawdziwy rozkwit dzięki wprowadzeniu na rynek nowych modeli  (Ibiza i Arona), inwestycje w badania i rozwój, jakość naszych samochodów, a przede wszystkim – pracowników, którzy pracują z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem”.

Fabryka w Martorell została otwarta w 1993 roku. Jako pierwsze z taśm produkcyjnych, z częstotliwością 1500 samochodów dziennie, zjeżdżały Ibiza i Cordoba. W ciągu 25 lat był tu produkowany niemal każdy model – od Toledo po nowy model Arona, van Inca, modele Arosa, Altea oraz kolejne generacje modeli Ibiza i Leon.

Fabryka w Martorell produkuje ponadto samochody dla innych marek Grupy Volkswagen. Od 1995 do 2003 roku produkowano tu modele VW Polo i Caddy, a w 2011 roku rozpoczęła się produkcja Audi Q3, pierwszego samochodu klasy premium produkowanego w Hiszpanii, co otworzyło drzwi do produkcji nowej generacji Audi A1 rozpoczynającej się w drugiej połowie bieżącego roku.

Benchmark w dziedzinie Industry 4.0

Fabryka SEAT Martorell jest w pełni zaangażowana w opracowanie systemu Industry 4.0 w celu wspierania inteligentnej, cyfrowej i połączonej produkcji. Firma stosuje już w swoich procesach produkcyjnych niektóre z narzędzi i technologii, które wejdą do szerszego zastosowania za kilka lat, takie jak wirtualna rzeczywistość, roboty współpracujące, drukowanie 3D i rzeczywistość rozszerzona. Jednocześnie SEAT wspiera edukację, nieprzerwanie szkoląc pracowników. W 2017 roku marka wdrożyła program szkoleniowy obejmujący czwartą rewolucję przemysłową, którego celem jest zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju pełnego potencjału i wprowadzania zmian w takim samym tempie, jak zmiany w przemyśle.

Wśród unikalnych projektów realizowanych przez SEAT-a w Martorell są prace prowadzone nad najwyższym, zautomatyzowanym centrum logistyki w Hiszpanii. To mierzący 43,7 metra budynek, który pomieści 119 000 skrzyń z częściami. Nowe rozwiązania, które rozpoczną działanie w ostatnim kwartale 2018 roku, pozwolą spółce na istotną poprawę jakości usług świadczonych przez zakład, a dzięki pełnej automatyzacji zwiększą wydajność produkcji pojazdów.

Miejsce pracy

 

Zakłady w Martorell zatrudniają ponad 12 000 pracowników.

W ciągu 25 lat zakład w Martorell stał się dla Hiszpanii istotnym katalizatorem i źródłem wzrostu, generującym miejsca pracy i rozwój przemysłu. Zakłady zapewniają miejsca pracy dla ponad 12 000 bezpośrednich pracowników na liniach produkcyjnych, w biurach centrali i w Centrum Technicznym SEAT-a. Ponadto ma jeden z najwyższych współczynników zatrudnienia kobiet w branży motoryzacyjnej wynoszący 21%, czyli niemal dwa razy więcej niż średnia krajowa - 11%.

Zaangażowanie w zrównoważony rozwój

W ostatnich latach marka SEAT istotnie rozszerzyła projekty realizowane w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zakład w Martorell realizuje od 2011 roku plan „Ecomotive Factory Plan”, którego celem jest optymalizacja zasobów marki i ograniczenie wpływu produkcji na środowisko, aby zakład był wydajny, zrównoważony i ekologiczny. Początkowa prognoza zakładała uzyskanie 25% redukcji najważniejszych w procesie produkcji wskaźników i plan ten został zrealizowany przed terminem. Aktualny cel to redukcja o 50% do 2025 roku.

Czy wiecie, że…


… powierzchnia zakładu w Martorell odpowiada powierzchni 400 boisk do piłki nożnej?

…nowy samochód wyjeżdża z zakładu co 30 sekund, co oznacza około 2300 nowych samochodów dziennie?

… najwięcej wyprodukowanych modeli w ciągu 25 lat to Ibiza, Leon i Cordoba?

… w zakładzie działa ponad 2000 robotów, które zajmują się montażem konstrukcji samochodów i stanowi to około 10% wszystkich robotów przemysłowych pracujących w Hiszpanii?

… zakład ma największą w przemyśle motoryzacyjnym elektrownię słoneczną? Projekt ten nazywa się „SEAT al Sol” i umożliwia rocznie redukcję 7000 ton emisji CO2.

… inicjatywy realizowane w Martorell w zakresie oszczędności energii spowodowały zmniejszenie zużycia energii o ponad 100 000 MWh, co przekłada się na roczne zużycie energii ponad 10 200 hiszpańskich gospodarstw domowych?

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki